Lux Magazyn - Nie kupuj Led-ów w ciemno!

 

Nie kupuj Led-ów w ciemno!

Czy podczas dokonywania zakupu żarówki LED nie mogłeś zdecydować, którą z nich wybrać ?

Czy zastanawiałeś się, dlaczego właśnie tę żarówkę, a nie inną?

Czy cena produktu była miernikiem decyzji?

W jaki sposób dobrać odpowiedni produkt do swoich potrzeb?

InnoLight Polska spróbuje znaleźć odpowiedź na pytania, co należy wiedzieć przy wyborze produktu oraz na które informacje zamieszczone na opakowaniu należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu?

Na początek kilka formalności. Z dniem pierwszego marca 2014 roku została wprowadzona w życie Dyrektywa (EU) No 874/2012 z 12 lipca 2012 roku, uzupełniająca Dyrektywę 2010/30/EU z 19 maja 2010 roku, określającą wymogi dotyczące oznaczeń opakowań. Nowa dyrektywa zastąpiła istniejącą Dyrektywę 98/11/EC.

Najnowsze rozporządzenie dokładnie precyzuje parametry oraz typy lamp objęte ustawą oraz zawiera informacje, które muszą znaleźć się na opakowaniu produktu, aby potencjalny klient mógł dokonać świadomego wyboru.

Przedmiotem dyrektywy są cztery podstawowe źródła światła: żarowe, fluoroscencyjne, lampy wyładowcze (HID) oraz źródła LED, w tym lampy LED oraz moduły LED. Pominięte zostały źródła LED o strumieniu świetlnym mniejszym niż 30 lumenów, lampy i moduły LED zasilane bateriami (np. latarki) oraz lampy i moduły LED, których głównym przeznaczeniem nie jest oświetlenie (światło podczerwieni do kamer monitoringu, naświetlacze do projektorów oraz komponenty w telefonach komórkowych).

Dyrektywa zawiera dodatkowo objaśnienie różnic między żarówką, źródłem światła, lampą, lampą kierunkową i bezkierunkową. Można z niej dowiedzieć się również, czy kupując produkt w punkcie sprzedaży kwalifikujemy się jako jego ostateczny właściciel czy użytkownik.

Najistotniejsze zmiany ujęte w dyrektywie dotyczą sporządzania NOWYCH ETYKIET Energetycznych. Wprowadzono nowy wzór, kolorystykę, rozmiar, ale przede wszystkim NOWE KLASY ENERGETYCZNE A+ oraz A++. Obowiązkiem etykietowania objęty jest każdy z etapów wprowadzania lamp do obrotu (sprzedaży). Zarówno dostawca, jak i dystrybutor, stają się obecnie odpowiedzialni za poprawność kart technicznych, materiałów marketingowych oraz reklamowych. Intencja ustawodawcy jest prosta: dbać o interesy konsumenta.

W jaki sposób zweryfikować i czy w ogóle wierzyć w informacje zamieszczone na opakowaniu?

Rozporządzenie zakłada, że zamieszczone na opakowaniu informacje, uzyskuje się przy zastosowaniu rzetelnych i powtarzalnych procedur pomiarowych z uwzględnieniem najnowocześniejszych metod pomiarowych. Na potrzeby weryfikacji zgodności z wymogami, organy państw członkowskich przeprowadzają kontrole dla próby liczącej co najmniej dwadzieścia lamp tego samego modelu pochodzącego od danego producenta, w miarę możliwości pobranych w równych częściach z czterech losowo wybranych źródeł i z uwzględnieniem parametrów technicznych określonych w dokumentacji technicznej. Uznaje się, że produkt jest zgodny z wymogami określonymi w art. 3 i 4 dyrektywy, jeśli jego wskaźnik efektywności energetycznej odpowiada jego deklarowanej klasie efektywności energetycznej oraz jeśli średnia wyników uzyskanych dla danej próby nie przekracza wartości granicznych, progowych lub deklarowanych (z uwzględnieniem wskaźnika efektywności energetycznej) o więcej niż 10 %.

Jak powinna wyglądać etykieta lamp energetycznych i opraw oświetleniowych wystawianych w punkcie sprzedaży oraz jakie informacje powinna zawierać?

Na nowej etykiecie powinna się znaleźć przede wszystkim informacja o źródle pochodzenia, czyli nazwa dostawcy (producenta) lub jego znak towarowy, pełne oznaczenie modelu, w taki sposób by wyraźnie odróżniał się od innych produktów z tym samym znakiem towarowym, a także klasa efektywności energetycznej.

Wierzchołek strzałki zawierającej klasę efektywności energetycznej lampy powinien być umieszczony na tej samej wysokości, co wierzchołek strzałki odpowiedniej klasy efektywności energetycznej. Nowością są klasy energetyczne A+ oraz A++ zarezerwowane dla technologii LED. Ostatnią częścią etykiety jest ważone roczne zużycie energii, mierzone w kWh (Kilowatogodzina) na 1000 godzin, obliczone i zaokrąglone do najbliższej liczby całkowitej. Dla porównania 1000 godzin dla użytkownika domowego jest to około pół roku użytkowania przy założeniu, że światło jest włączone przez 5-6 godzin dziennie. Wzór etykiety powinien uwzględniać również detale, do których zazwyczaj nie przywiązujemy większej wagi. Wymagana jest odpowiednia czcionka, rozmiar etykiety, logo UE, logo energii, jak również odpowiednie kolory.

Na uwagę zasługuję wymóg dotyczący rozmiarów. Etykieta ma być wyeksponowana w taki sposób, aby była wyraźnie widoczna dla konsumenta. Jej wymiar powinien być nie mniejszy niż 36 mm szerokości i 75 mm wysokości. W niektórych przypadkach, rozmiar może by skalowany. Łatwo zauważyć, że w przypadku żarówek etykieta zajmuje niemal całą część opakowania. W sytuacji, gdy opakowanie jest niewystarczająco duże, etykieta powinna być dołączona dodatkowo do opakowania i spełniać wymiary określone w dyrektywie. Rozmiary etykiet dla opraw oświetleniowych są większe, a ich paramenty są bardziej restrykcyjne.

Pobierz bezpłatnie najnowsze wydanie tutaj...

 

 

Dostępny także:

 

 LEDnews.pl

 

lednews logo 
shadow

 


Lux Magazyn

 

logo

 shadow


swiatlo.com

swiatlo com logo

innoLIGHT-LOGO-PNG-Biale-Niebieskie-male

Kontakt

Biuro Obsługi Klienta

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  (0) 12 35 22 522
  (0) 12 35 22 245
  Wadowicka 12, 30-415 Kraków

 

O nas w mediach...

07
Paź2015

AkademiaLED - Katalog Oświetlenie LED 2015/2016 - InnoLight

Już jest! Katalog Oświetlenie LED 2015 / 2016 2....

05
Lis2014

Oświetlenie LED (AkademiaLED) - Light Meter Museum

Light Meter Museum Data publikacji: 2014-11-05 C...

01
Wrz2014

AkademiaLED - Oświetlenie Zaawansowane Technologicznie

Lampa LED 5W, G60, E27, 3000K, 380lm – dobry za...

02
Cze2014

Katalog Oświetlenie LED 2014 - InnoLight - Firmy

Już jest! Pierwszy w Polsce Katalog Branżowy Oświ...

15
Maj2014

Lux Magazyn - Nie kupuj Led-ów w ciemno!

Nie kupuj Led-ów w ciemno! Czy podczas dokonyw...

24
Kwi2014

Dla oszczędnych... Hotelarstwo.com

Źródło: hotelarstwo.com (http://www.e-hotelarstwo....

22
Kwi2014

NOWE ŻARÓWKI LED W OFERCIE INNOLIGHT - www.LedNEWS.pl

Źródło: LEDnews.pl (http://www.lednews.pl/nowe-za...

«
»